Інтернет-торгівля для ФОП: КВЕД, податки, РРО
Підприємці, які надають послуги або продають товари через інтернет, повинні зареєструватись як ФОП та обрати відповідний КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності).
Про те, як правильно обрати головний КВЕД, групу єдиного податку та які товари заборонено продавати через інтернет-магазини, розглянемо далі.
Коротко, що таке КВЕД
Цей код вказує на конкретний вид підприємницької діяльності, яким займається ФОП. Тобто для кожного напрямку, наприклад, гуртової торгівлі, рекламного агентства, маркетплейсу тощо, буде свій КВЕД.
Який КВЕД обрати для інтернет-магазину?
Основний код для інтернет-магазину — 47.91 «Роздрібна торгівля». Його вказують при реєстрації всі підприємці, які планують продавати товари або надавати послуги через інтернет.
Окрім основного коду треба визначити додатковий. Він стане у пригоді, якщо ви вирішите розширити свою діяльність в обраній галузі.
Інтернет-магазину можуть знадобитись такі найпоширеніші варіанти кведів:
46.19 «Діяльність посередників у торгівлі продукцією широкого асортименту»;
63.12 «Вебпортали»: КВЕД підходить для організації діяльності великого інтернет-магазину, наприклад маркетплейсу;
46.42 «Гуртова торгівля одягом і взуттям»;
46.51 «Гуртова торгівля комп’ютерами та ПО»;
73.11 «Рекламні агентства»;
73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в ЗМІ».
Останні два КВЕДи часто використовують ФОПи, які отримують додаткові доходи від реклами.
ФОП без КВЕД: які можуть бути наслідки?
ФОП-спрощенець, який отримує дохід від своєї діяльності і при цьому не застосовує КВЕД, зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування. Це потрібно зробити з 1 числа наступного місяця, після закінчення звітного періоду.
Підприємець-загальник може займатися будь-якою діяльністю, яка дозволена законом, і тут КВЕД не гратиме ролі.
А ось ФОП-платник ПДВ — зовсім інша ситуація. Такі підприємці не можуть здійснювати діяльність без відповідного КВЕД. В іншому випадку ДПС не прийме податкову Декларацію.
Яку групу оподаткування обрати для інтернет-торгівлі?
Для того, щоб продавати товари або надавати послуги через інтернет, ФОП може обрати другу або третю групу єдиного податку.
Не можна обирати першу групу ЄП, тому що таким підприємцям дозволено торгувати в роздріб і лише з торговельних місць на ринках.
Щоб обрати між другою та третьою групою, слід врахувати наступні фактори:
обсяг доходу ФОП за календарний рік: II група (834 мінімальної заробітної плати) — 6 672 000 грн; III група (1167 МЗП) — 9 336 000 грн;
кількість найманих працівників: друга група — не більше 10 найманих працівників, які перебувають з ними в трудових відносинах одночасно; третя група — не обмежена;
ФОП 3 групи може працювати з платниками ПДВ, ФОП 2 групи — тільки з населенням та єдинниками.
РРО/пРРО в інтернет торгівлі
РРО/пРРО за законом мають використовувати всі ФОП, окрім спрощенців 1 групи. Це правило стосується всього бізнесу, у тому числі й інтернет-торгівлі.
Виключення — отримання оплати за товар або послуги одразу на розрахунковий рахунок за допомогою IBAN; оплата за товар через касу банку на розрахунковий рахунок інтернет-магазину; оплата за товар або послуги через банківський термінал самообслуговування.
Тобто касовий реєстратор обов’язково треба використовувати, коли продавець:
передає продукцію через кур’єра;
отримує безготівкову оплату через QR-код;
отримує оплату готівкою;
надсилає продукцію через поштові сервіси та транспортні компанії;
отримує оплату за продукцію через платіжні сервіси, наприклад LiqPay, WayForPay та інші.
Після отримання оплати від покупця продавець зобов’язаний видати йому фіскальний чек.
Дропшипінг та РРО/пРРО
У випадку дропшипінгу продавець, який приймає оплату за товар, повинен застосовувати розрахунковий реєстратор і видавати фіскальний чек. Податкова наголошує на тому, що той, хто прийняв на свій рахунок оплату, той і повинен видати квитанцію.
Програмні реєстратори для інтернет-магазинів — сучасні технології
ФОП може обирати між апаратними реєстраторами (РРО) та їх програмними аналогами. Вибір того або іншого варіанту залежить від потреб бізнесу. Для онлайн-торгівлі зручнішим є пРРО. Його можна встановити на будь-який комп’ютерний пристрій і використовувати будь-де, без прив’язки до певного місця.
Серед основних переваг програмного реєстратора можна виділити наступні:
при використанні пРРО можна застосовувати будь-який варіант доставки, наприклад, кур’єром, поштовою службою або самовивозом. Продавець надає покупцю електронний чек на електронну адресу або месенджер. Покупець може надрукувати його і використовувати за призначенням;
пРРО для маркетплейсів та інтернет-магазинів легко інтегрується з касою. Не треба купувати додаткове обладнання. Програмний реєстратор автоматично надсилає дані на сервер податкової і формує податкову звітність;
пРРО Торгсофт можна використовувати для будь-яких напрямків бізнесу. Програмний реєстратор має безліч можливостей для інтернет-магазинів. Наприклад — підключення до платіжного термінала, облік та видача чеків за передплатою тощо.
Програмне забезпечення Торгсофт, зокрема програмний РРО, є інструментом для обліку розрахункових операцій, що працює на пристроях користувача та має гнучкі налаштування. Відповідно до пункту 11.2 Ліцензійного договору, ПЗ постачається «таким, яким воно є» («as is»), і компанія Торгсофт не гарантує його відповідність очікуванням користувача, аналогам чи стандартам, які не передбачені офіційною специфікацією. Оскільки в Україні існує понад 25 видів фіскальних чеків залежно від сфери діяльності та методів розрахунку, перед використанням програмного РРО рекомендується отримати офіційні роз’яснення у податкових органах щодо відповідності чеків законодавчим вимогам. Детальні умови використання програмного РРО Торгсофт доступні у розділі Нормативні документи.
Штрафи за невикористання РРО/пРРО
Якщо підприємець, який є платником ПДВ, порушує вимоги законодавства щодо встановлення та використання РРО, податкова може встановити наступні штрафи:
100% вартості проданої продукції без використання РРО або за невидачу фіскального чека; повторне порушення карається штрафом — до 150% реалізованого товару;
510 грн — за неподання звіту із застосуванням розрахункового реєстратора;
810 грн — за використання незареєстрованого РРО чи пРРО;
5100 — за використання РРО, конструкція якого була змінена з порушенням вимог законодавства.
Для ФОПів, які не є платниками ПДВ до 31 липня 2025 року передбачено знижені суми штрафів. Так, за роботу без РРО/пРРО — штраф в розмірі 25% (при першому порушенні), 50% — за кожне повторне порушення.
Які заборони існують для ФОПів в інтернет-торгівлі?
Підприємець може приймати оплату за товар чи надані послуги тільки реальними грошима. Закон забороняє не грошову форму розрахунків, до якої відносяться наступні види:
криптовалюта,
відступлення прав вимоги,
векселі,
бартер тощо.
Обмеження щодо продажу товарів в інтернет-магазині
ФОП самостійно визначає перелік товарів (послуг), які він буде продавати (надавати) через інтернет-магазин. Але Закон №675 встановлює окремі найменування продукції, яку категорично заборонено продавати не тільки онлайн, а і в стаціонарних магазинах.
До такої категорії товарів закон відносить:
вогнепальну та холодну зброю,
радіоактивні матеріали,
наркотики,
неліцензійне ПЗ,
товари кримінальної спрямованості тощо.
Додатково ФОПам-спрощенцям заборонено продавати предмети антикваріату та мистецтва, організовувати торги з виробами мистецтва та предметами антикваріату.
Стосовно інших товарів підприємець повинен дотримуватись загальних правил торгівлі.
Який товар заборонено пересилати поштою?
Закон №270 категорично забороняє пересилати поштою наступні види товарів:
отруйні рослини,
харчові продукти, у яких строк зберігання не більше 10 днів,
холодну зброю,
предмети нападу та оборони (балончики з газом, стилети, кастети та інші),
наркотики,
психотропні речовини,
вибухові речовини і т.д.
Продаж ліків, алкоголю та тютюну в інтернет-магазині
На продаж всіх цих трьох видів товару ФОП повинен мати ліцензію.
Продаж лікарських засобів здійснюється за Ліцензійними умовами №929. Закон встановлює, що продавати ліки через інтернет-магазини можуть лише аптеки та їх структурні підрозділи.
Алкогольну та тютюнову продукцію можна продавати онлайн тільки за наявності стаціонарного місця здійснення роздрібної торгівлі. Торгівельне приміщення повинно бути обладнано РРО/пРРО для здійснення розрахунку з покупцем.
Продаж ювелірних виробів через інтернет-магазини
Постанова КМУ №802 затверджує, що продавати ювелірні вироби через інтернет-магазини можна ФОПам — спрощенцям, окрім 1, 2 та 4 групи оподаткування. Тобто, щоб продавати таку продукцію, треба мати 3 групу ЄП або перейти за загальну систему.
Загалом, що стосується інтернет-бізнесу, треба запам’ятати основне: продавати можна тільки товари, які не заборонені законом; для розрахунку з покупцем закон вимагає встановлення РРО/пРРО; реалізувати алкоголь, тютюн чи ліки можна тільки за наявності відповідної ліцензії та стаціонарних точок продажу.
Тетяна Андреєва
Автор, юрист
https://torgsoft.ua/articles/law/internet-torgivlja-dlja-fop/
Підписуйтесь на наш Instagram канал Асоціація УкрЕККА