Увійти Пошук
Асоціація
"Українські електроніка, комп'ютери,
касові апарати"

"Не Вiльна" каса. Чому українські підприємці відбиваються від найбільшої з 2010 року реформи оподаткування

> > > "Не Вiльна" каса. Чому українські підприємці відбиваються від найбільшої з 2010 року реформи оподаткування

Малий і середній бізнес не хоче використовувати касові апарати, а влада, ще недавно налаштована "побудувати" підприємців, щосили шукає шляхи для компромісу

У листопаді 2020 року малий і середній бізнес протестує не тільки через введення карантину вихідного дня. Підприємці по всій країні вимагають скасувати обов'язкове використання касових апаратів (вони ж реєстратори розрахункових операцій, скорочено РРО) з 1 січня 2020 року. "Малий і середній бізнес в Україні дуже чутливий до будь-яких податкових новацій. Це особливо проявилося ще в 2010 році, коли протести проти реформи спрощеної системи оподаткування вилилися в Податковий майдан. Нинішня фіскалізація через введення РРО - найбільша реформа для МСБ з тих пір" , - пояснює Іван Городиський, адвокат, керуючий партнер АО Dexis Partners.
Під Фіскалізація мається на увазі обмін даними між РРО та податковою службою. РРО, зареєстрований в податковій, не тільки друкує чеки, але відправляє фіскалам звіт про всі операції підприємства. Зараз багато підприємців використовують РРО, не включаючи фіскальний режим. Тобто за фактом друкують чеки для сміттєвого кошика.

Вивести з тіні

Згідно з прийнятими 20 вересня 2019 року Законами "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг", фізособи-підприємці, що працюють на другий або третій групі спрощеної системи оподаткування, зобов'язані використовувати РРО з фіскальною функцією. Для багатьох бізнесів годину Х наступає 1 січня 2021 року, а для всіх в принципі малих підприємців - 1 апреля 2021-го.
Обов'язковість РРО обгрунтовували необхідністю боротьби з тіньовими схемами великого бізнесу. Адже в Україні не рідкість, коли компанії з оборотами в сотні мільйонів гривень дробляться на безліч ФОП на спрощеній системі, щоб оптимізувати податки. Покупець може це помітити, коли у великому магазині, скажімо, техніки і електроніки, йому видають товарний (а не фіскальний) чек від ФОП. У цьому випадку податкова служба не може проконтролювати обороти торгової точки, відповідно, податків збирається менше.

Бізнес по всій країні протестує проти РРО. Парламент готовий піти на поступки

За розрахунками Інституту соціально-економічної трансформації, в 2019 році умовні збитки бюджету від заниження оборотів ФОП на спрощеній системі склали 6,3-7,6 млрд. Але це далеко не самий широкий канал ухилення від податків. Для порівняння, через процвітання сірого імпорту і контрабанди бюджет за рік втрачає більше 68-96 млрд грн.
Нововведення, які націлені на викорінення зловживань великого бізнесу, обурили малий і середній бізнес. За словами Івана Городиського, в зв'язку з обов'язковим використанням РРО підприємці побоюються посилення контролю з боку податківців і, відповідно, тиску на бізнес в формі штрафів, перевірок. Практично відразу після прийняття відповідних змін по країні прокотилася хвиля протестів МСБ. Восени 2020 го хвилювання поновилися незважаючи на епідемію і карантин. "Рух підприємців" Рада мiст # ЗахістіФОП "продовжує протести, тому що ніяких змін не відбувається - ніхто не йде назустріч підприємцям, а закони вступають в силу", - пояснює причину протестів Борис Емельдеш, голова Всеукраїнської професійної асоціації підприємців. На думку співрозмовника Фокуса, законодавство про тотальну фіскалізації необхідно або скасувати, або перенести. Причому перенесення потрібен, щоб розробити законопроект, який виведе з-під гніту фіскалізації малий бізнес.
За словами Олега Гетьмана, координатора експертних груп "Економічної експертної платформи", вимоги інших груп бізнесу щодо РРО відрізняються. Об'єднання малого бізнесу "СейвФОП" вимагає скасування будь-якої фіскалізації і прийняття законопроектів №3853-1 і №3853-2, щоб платники єдиного податку не використовували РРО.
Коаліція бізнес-асоціацій "Українська Рада бізнесу", до складу якої входять десятки асоціацій малого та середнього бізнесу, закликає скасувати тотальну фіскалізацію для другої і третьої груп спрощенців і ввести її тільки для ризикових категорій платників.

Вийти з гри

У парламенті, уряді і податкову службу розуміють, що рішення ввести обов'язкові РРО розворушити вулик. Пристрасті навколо цієї теми примножують негатив в колах підприємців, який і без того зашкалює через жорсткість карантину. З іншого боку, дорогу для компромісу відкриває те, що економічна доцільність тотальної фіскалізації, за розрахунками аналітиків, виглядає сумнівною. За інформацією Олега Гетьмана, витрати підприємців на придбання і експлуатацію касових апаратів в перший рік роботи при тотальній фіскалізації другої і третьої груп ФОП складуть 9,77-11,9 млрд грн, а при фіскалізації тільки ризикових груп - 1,2 млрд грн.
Борис Емельдеш посилається на розрахунки Державної регуляторної служби (ГРС), згідно з якими вартість введення РРО для бізнесу складе 22,35 млрд грн, тоді як надходження до бюджету за рахунок цього зросте тільки на 2,5 млрд грн. "Суспільна користь від фіскалізації спрощенців - негативна, в той час як фіскалізація тільки ризикових платників дає значно менші збитки для підприємців при майже тих же додаткові надходження до бюджетів", - робить висновок Гетьман.
Ідею повного скасування фіскалізації співрозмовник Фокуса також вважає шкідливою через втрату у держави можливості контролю над схемами ухиляння від податків, що призведе до втрат бюджету в мільярди гривень.
Нагадаємо, парламент відправив на доопрацювання проект закону №4313, який передбачає перенесення зобов'язання встановити РРО до січня 2022 року ФОП 2-4 групи з оборотом до 1 млн грн, крім тих, хто продає ліки і побутову техніку (для таких дата залишається колишньою - 1 січня 2021 року).

Марія Бабенко

Джерело: "Фокус"

http://chp.com.ua/ua/all-news/item/70500-ne-vilna-kassa-pochemu-ukrainskie-predprinimateli-otbivayutsya-ot-krupnejshej-s-2010-goda-reformy-nalogooblozheniya

Підписуйтесь на наш Telegram канал Асоціація УкрЕККА

19.11.2020
Регіональні осередки
Учасниками ассоціації "УкрЕККА" є більше трьохсот компаній з усієї України.