Увійти Пошук
Асоціація
"Українські електроніка, комп'ютери,
касові апарати"

Зміни в податковому законодавстві: ФОПам приготуватися

> > > Зміни в податковому законодавстві: ФОПам приготуватися

Податкові новації, спрямовані на подолання сірого бізнесу, – звичний крок кожної нової влади. Теперішня, очевидно, має всі шанси побити рекорд по кількості змін до Податкового кодексу

Станом на 19 жовтня Верховна Рада прийняла 86 законів, багато з яких стосуються діяльності середнього і малого бізнесу. Зрозуміло, що у цьому сегменті найвища зайнятість серед суб’єктів господарювання. Але масштаби діяльності і загальний обіг коштів змушують засумніватися, наскільки доцільно боротьбу з тіньовими схемами починати саме з ФОПів. Втім, часу на роздуми обмаль, оскільки частину змін вже прийнято; інші чекають розгляду на чергових пленарних засіданнях.

«Мінфін» проаналізував, з якими головними новаціями доведеться мати справу українським підприємцям.

РРО для кожного

Чи не найбільших змін за час свого існування спрощена система оподаткування зазнала із прийняттям законів № 128-IX і № 129-IX. Документи зобов’язують підприємців використовувати розрахункові касові апарати, збільшують штрафи для бізнесу, впроваджують електронний чек та «кешбек» для покупців.

Найменше новації торкнулися першої групи спрощенців, річний дохід яких не перевищує 300 тис. грн. В епіцентрі змін опинилися платники єдиного податку 2-4 груп.

Більшість норм наберуть чинності з 19 квітня 2020 року, за винятком окремих.

З 19 квітня 2020 року

Застосування касових апаратів стане обов’язковим для всіх «єдинників» 2-4 груп, незалежно від виду діяльності, з обсягом річного доходу більше 1 млн грн.
Крім цього, РРО зобов’яжуть використовувати ФОПів, які реалізовують техніку, що підлягає гарантійному ремонту, лікарські засоби, медвироби, а також надають платні послуги у сфері охорони здоров’я.
«Спрощенці», які займаються реалізацією побутової техніки, що підлягає гарантійному ремонту, лікувальних засобів і медичних виробів, а також ювелірної продукції, будуть вимушені вести облік товарних запасів і зберігати в місці продажу, підтверджуючі облік і походження товарів документи.
З 1 жовтня 2020

Інша новація — так званий «кешбек» або механізм повернення коштів покупцям у разі виявлення ними порушень в оформленні чи виданні чеку запрацює з 1 жовтня 2020 року. Одночасно будуть в рази збільшені штрафи — до 100-150% вартості проданих з порушенням товарів.

З 20 жовтня 2020 року

Застосування касових апаратів стане обов’язковим для ФОПів 2-4 груп з так званої «ризикової групи», які здійснюють інтернет-торгівлю, продають ювелірні вироби, уживані товари, текстиль, деталі для автотранспортних засобів, зайняті в ресторанному, готельному та туристичному бізнесі.
Розширено перелік підприємців, які не можуть бути платниками єдиного податку. До числа аутсайдерів потрапили ті, діяльність яких пов’язана з наданням послуг телефонного зв’язку.
З 1 січня 2021 року

Всі платники єдиного податку 2-4 груп будуть зобов’язані застосовувати РРО.

Читайте також: Закони про РРО вдосконалять: Мінфін створив робочу групу

ЄСВ та ПДФО в одній звітності

Ухвалені Верховною Радою Закони № 115-IX та 116-IX, які наберуть чинності з 1 січня 2021 року, започатковують нову сторінку у податковій звітності з ЄСВ та ПДФО. Впроваджується обов’язок платників податків та єдиного соціального внеску подавати до ДФС єдину звітність з ПДФО та ЄСВ. При цьому, вона має бути квартальною і з розбивкою по місяцях звітного кварталу.

За неподання, несвоєчасне подання, подання з помилками, недостовірними даними або ж не за встановленою формою звітності, буде накладатися штраф у розмірі 510 грн, а за повторне порушення — 1020 грн.

Форму цієї звітності впродовж року має розробити Міністерство фінансів. До того часу залишатиметься діючою форма № 1 ДФ.

Єдиний рахунок

Наступним кроком після запровадження єдиної звітності з ЄСВ та ПДФО стало введення єдиного рахунку для сплати податків, зборів і ЄСВ. Законом № 190-IX встановлено, що з 1 січня 2021 року в Казначействі на ім’я ДПС України відкривається єдиний рахунок. Він може використовуватись платником податків для сплати ЄСВ, грошових зобов’язань та податкового боргу, крім ПДВ та акцизного податку з реалізації спирту і пального, для яких вже діють спецрахунки.

Передбачається, що введення єдиного рахунку полегшить життя бухгалтерам і підприємцям. Водночас новації не є обов’язковими до впровадження. Платники податків мають право продовжувати сплачувати платежі на існуючих умовах (на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до бюджетів, небюджетні рахунки для зарахування ЄСВ)

Держбюджет-2020: наслідки для ФОП

Верховною Радою 14 жовтня прийнято головний фінансовий документ країни. Він передбачає зміну основних соціальних показників. Що цікавить ФОПів, так це розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. В Державному бюджеті на 2020 рік передбачено їх несуттєве збільшення:

розмір мінімальної заробітної плати становитиме 4723 грн (на 550 грн більше ніж у 2019 році);
прожитковий мінімум для працездатного населення на початок року —2102 грн.

Для ФОПів це означає наступне:

* зростає сума відрахувань по ЄСВ для всіх осіб підприємців на 121 грн (4723 грн*22%=1039,06 грн). У 2019 році мінімальний страховий внесок з ЄСВ становить 918,06 грн;

* зростає ставка єдиного податку для першої групи «спрощенців» (до 10 % прожиткового мінімуму) – 210,20 грн. У 2019 році вона становить 192,10 грн;

* зростає ставка єдиного податку для другої групи «спрощенців» (до 20 % мінімальної зарплати) – 944,60 грн. У поточному році ця сума дорівнює 834,60 грн;

* збільшується мінімум, який потрібно сплатити за найманого працівника: 4723 грн (мінімальна з/п) + 1039,06 грн (ЄСВ 22% від «мінімалки») = 5762,06 грн. Наразі ця сума становить 5091,06 грн. Крім того, слід врахувати, що із заробітної плати найманого працівника також утримуються: ПДФО 18% від «мінімалки» (у 2020 році — 850,14 грн) та військовий збір 1,5% від «мінімалки» (у 2020 році — 70,85 грн).

Читайте також: Який курс долара закладено в бюджет-2020

Ірина Рибніцька

Джерело: Мінфін

Підписуйтесь на наш Telegram канал Асоціація УкрЕККА та в соціальних мережах Twitter і Facebook

03.12.2019
Регіональні осередки
Учасниками ассоціації "УкрЕККА" є більше трьохсот компаній з усієї України.