Увійти Пошук
Асоціація
"Українські електроніка, комп'ютери,
касові апарати"

Що вплине на курс долара у 2021 році? Чи чекати на зміцнення гривні?

> > > Що вплине на курс долара у 2021 році? Чи чекати на зміцнення гривні?

На початку 2021 року інфляція може різко зрости через відновлення ринкового попиту. Виробництво не встигне забезпечити продукцією всі групи населення, і керівники великих компаній матимуть додаткові витрати. Обіцяне підвищення мінімальної зарплати може негативно вплинути на діяльність підприємців, яким доведеться виділяти більше коштів на забезпечення співробітників. 

Курс української гривні знаходиться під тиском кількох факторів, серед яких відсутність зрушень у відносинах з Міжнародним валютним фондом. У зв'язку з повільним впровадженням реформ розвиток країни може загальмуватись. На думку МВФ, курс огривні буде на рівні 28,12 грн/$. Раніше представники організації прогнозували, що котирування біля 28,9 грн/$, але у жовтні прогноз був переглянутий у кращу сторону.
На початку глобальної пандемії МВФ дивився на перспективи української економіки з песимізмом. Фахівці не очікували, що гривневі котирування будуть відносно стабільними. З початку 2020 року передбачався середньорічний курс на рівні 30 грн/$. При цьому українська валюта жодного разу не опустилася до 29 грн/$, нагадують в LBLV. Гривня демонструвала стабільність навіть в найважчі економічні періоди.

Складаючи консенсус-прогноз, фахівці дійшли висновку, що американський долар буде коштувати близько 28,6 грн/$. Протягом 2021 року цей курс буде трохи коливатись, але без різких відхилень в ту чи іншу сторону. Під кінець року котирування можуть підвищитись до 29 грн/$.
Аналітики компанії LBLV вважають, що у 2021 році очікується кілька факторів ризику, які можуть мати негативний вплив на курс USD/UAH

Аналітики компанії LBLV вважають, що у 2021 році очікується кілька факторів ризику, які можуть мати негативний вплив на курс USD/UAH:

Дефіцит зовнішнього фінансування України.
Якщо країна залишиться без фінансової підтримки з боку МВФ та інших великих організацій, то вона не зможе задовольняти свої потреби.
Посилення військових і невійськових загроз національній безпеці.
Погіршення ситуації на Сході України може стати серйозною проблемою для внутрішньої економіки.
Вихід нерезидентів з облігацій внутрішньої державної позики.
Продаж цінних паперів сприятиме економічному занепаду і зниженню інвестиційної активності. Скорочення припливу зарубіжних інвестицій неодмінно призведе до падіння валютного курсу.
Виникнення нових хвиль пандемії коронавірусу.
Якщо епідемія COVID-19 продовжить набирати обертів, то весь світ зануриться у нову економічну кризу. Максимальний удар зазвичай приймають країни, що розвиваються, які не можуть забезпечити своїх громадян під час жорсткого карантину.
ВАЖЛИВО:
Крім того, аналітики виділяють внутрішні загрози, які полягають у досить високому рівні корупції, безробітті і прискоренні інфляції. Істотне зростання дефіциту державного бюджету може привести до несприятливого розвитку економічної ситуації в країні.

Очікування українського уряду: який курс передбачає бюджет 2021?

У держбюджеті України на 2021 рік уже закладено середньорічний курс гривні до долару США. Політики планують утримувати котирування USD/UAH на рівні 29,1 грн/$.
Цей прогноз можна вважати одним з найбільш песимістичних, адже більшість досліджень допускають більш сприятливий розвиток ситуації. 

У зв'язку з таким бюджетом виникає питання про те, чому український уряд недооцінює свою національну валюту. Якщо розглядати історичні дані за 2020 рік, то можна відзначити постійні помилки у прогнозуванні. На початку 2020 року закладався курс на рівні 27 грн/$, тоді як у перші місяці пандемії він не перевищував 24 грн/$. Оновлений бюджет передбачав 29,5 грн/$, в той час як американська валюта оцінювалася не вище 29 грн/$.

Фахівці LBLV вважають, що збіг прогнозованого і реального курсу є важливим аспектом правильного економічного розвитку країни. Саме від нього залежить коректність розрахунку бюджетних надходжень і витрат. Якщо уряд робить фатальні помилки у прогнозуванні, то він не зможе грамотно оцінити свої витрати на найближчий рік. Як правило, такі промахи призводять до дефіциту бюджету і нестачі фінансування у важливих економічних галузях.
Зокрема, середньорічний валютний курс впливає на розрахунок бюджетних надходжень від імпортних мит. Певні категорії товарів завжди оцінюються в іноземній валюті. Щоб розрахувати загальну суму оподаткування, необхідно вказати валютний курс на найближчі місяці. Завищені очікування щодо доларових котирувань приведуть до невиконання річного плану.
Разом з тим, занадто високий курс може компенсуватись прискореною інфляцією. У держбюджеті на 2020 рік вона закладалась на рівні 7,3%, тоді як за фактом зростання цін перевищило аналітичні очікування.

Як гривні вдалося зберегти стабільність?

У Національному банку України не перестають повторювати тезу про те, що державна економіка була стійкою в умовах глобальної кризи. Перш за все, це проявляється в стійких позиціях українського експорту. Попит на товари у 2020 році практично не змінився.
Іноземні партнери продовжували скуповувати зерно і метали, а тому постачальники отримали гідний прибуток і змогли забезпечити заробіток працівникам. 

Внаслідок різкого падіння цін на енергетичні ресурси відбулося скорочення обсягів імпорту. У першому півріччі 2020 року іноземні товари користувалися меншим попитом, адже люди намагались економити, відкладаючи дорогі покупки до кращих часів.
Ще одним фактором підтримки української гривні стали фінансові надходження від людей, які працюють за межами України. Багато громадян виїжджають на заробітки до Європу чи Росії, надсилаючи гроші своїм рідним і близьким. У серпні та вересні 2020 року фінансові надходження виявилися вищими за минулорічні показники. Люди скоротили свої витрати на подорожі за кордон, і платіжний баланс став профіцитним.
ВАЖЛИВО:
Банківська система України виявилася стійкою і підготовленою до економічної кризи. У 2020 році неплатоспроможними було визнано дише 2 банки. 73 українських банки зберегли свій капітал і продовжили ефективну роботу. Таким чином, більшість фінустанов залишилось «на плаву».
Найбільший тиск на гривню завдавав не економічний, а саме психологічний фактор, вважають у LBLV. Країна пережила кілька ударів, після яких вартість долара та інших інвалют істотно зросла:

Українські інвестори і звичайні громадяни не розуміли, чого очікувати від епідемії коронавірусу.
Після оголошення пандемії багато людей відчули паніку і почали замислюватись над переведенням своїх заощаджень у більш надійні інвестиційні активи. Громадяни активно скуповували євро, долари і золото. На цьому тлі спостерігалось зростання цін на популярні іноземні валюти і дорогоцінні метали. Ажіотаж на валютному ринку призвів до безпідставного курсового стрибку. Всього за кілька тижнів котирування зросли з 24,7 до 28,1 грн/$.
Другий психологічний удар був зафіксований на початку липня.
Глава НБУ заявив про свою відставку через систематичний політичний тиск. Падіння національної валюти пояснюється не тільки звільненням важливого політика, а й загальною невизначеністю у країні. Люди не розуміли, які зміни відбудуться після призначення нового глави НБУ.
Третій удар припав на осінь.
Українська валюта демонструвала падіння під впливом невизначенох ситуації у відносинах з Міжнародним валютним фондом. У вересні Україна могла отримати другий транш, проте МВФ не поспішав видавати обіцяний кредит. Гроші не надійшли на українські рахунки, і це знижує інвестиційну привабливість в очах іноземних інвесторів.
Будучи в несприятливих економічних умовах, імпортери припускали зростання доларових котирувань і почали завчасно скуповувати іноземну валюту. Експортери також не поспішали міняти свою виручку на гривні. У другому півріччі спостерігалось зростання попиту на імпортну продукцію. Якщо на початку пандемії українці відкладали придбання бажаних речей, то з часом вони перестали відмовляти собі у довгоочікуваних покупках.
Тренд на знецінення української гривні тривав з вересня і до початку грудня 2020 року. За цей період національна валюта просіла на 4,4%, досягаючи позначки у 28,6 грн за дол. Падіння гривневого курсу виявилося нижче аналітичних очікувань.

Що вплине на котирування USD/UAH 
у 2021 році?

На думку фахівців з lblv.com, на сьогоднішній день можна виділити декілька важливих чинників, які матимуть серйозний вплив на курс української гривні по відношенню до американського долара:

1
Співпраця з Міжнародним валютним фондом.
Українська економіка багато в чому залежить від рішень цієї організації. Більшість іноземних інвесторів цікавиться рішеннями МВФ перед тим, як вкладати вільні кошти у цінні папери або компанії на території України. Якщо країна співпрацює з міжнародною організацією, то вона користується довірою крупних інвесторів і може забезпечити прибуток своїм вкладникам.
2
Епідемія коронавірусу.
На січень 2021 року заплановано локдаун. Жорсткі карантинні обмеження можуть завдати серйозного удару по офлайн-бізнесу і багатьох сферах української економіки. Якщо рівень захворюваності не зміниться у кращу сторону, то курс гривні швидше за все ослабне. При надходженні дієвої вакцини від коронавірусу інвестиційні очікування покращаться, і вартість національної валюти зросте.
3
Розвиток світових ринків.
Економіка України знаходиться в прямій залежності від імпорту та експорту товарів. Країна веде міцне торговельне співробітництво, яке може порушитись через карантинні обмеження. У цьому плані 2020 рік виявився досить вдалим, адже зерно і метали виросли в ціні, а імпортні енергоносії подешевшали.
4
Аналітичні очікування і настрої на світових ринках відіграють ключову роль у визначенні валютного курсу.
Психологічний фактор може внести суттєві корективи і вплинути навіть на відносно стабільну економічну ситуацію. Панічне скуповування іноземних валют посилює ефект від глобальної кризи. Український уряд заклав у бюджеті слабку гривню, що сприятиме девальваційним очікуванням і знеціненню нацвалюти.
ВАЖЛИВО:
Для складання прогнозу потрібно спостерігати за темпами відновлення світової економіки. Минулий рік приніс багато труднощів і поневірянь, ВВП більшості країн продемонструвало різке падіння. При цьому фахівці дають позитивні прогнози на 2021 рік. Курс гривні буде прямо залежати від того, наскільки Україні вдасться відновити докризові макроекономічні показники. Аналітичні прогнози вказують на потенційне зниження обсягів ВВП, однак багато фахівців вважають, що українська економіка почне поступово відновлюватись.

Спільний спецпроєкт LBLV та «Мінфіну»

Підписуйтесь на наш Telegram канал Асоціація УкрЕККА

13.01.2021
Регіональні осередки
Учасниками ассоціації "УкрЕККА" є більше трьохсот компаній з усієї України.