Увійти Пошук
Асоціація
"Українські електроніка, комп'ютери,
касові апарати"

Що не так з інфляцією і чому її зростання не є перешкодою для економіки

> > > Що не так з інфляцією і чому її зростання не є перешкодою для економіки

За підсумками минулого року інфляція в Україні прискорилася до 5% (з 4,1% за 2019-й). Для України, яка довго жила в умовах двозначних показників інфляції, нинішній її рівень можна вважати цілком стерпним. Однак більшість пересічних громадян не покидає відчуття, що ціни зростають набагато активніше. Про те, чому так відбувається і як насправді виглядає економічна картина світу, пише експерт «Мінфіну» Михайло Федоров.

Технологічний прогрес проти інфляції

Подібні почуття, що з показниками інфляції щось не так, виникають і у США, і у Німеччині, і майже у всіх країнах світу. Хоча офіційна статистика фіксує різні інфляційні тенденції. Наприклад, у Штатах ціни теж зростають: за останніми даними американського Мінпраці в грудні 2020 р інфляція в річному вимірі прискорилася до 1,4% проти 1,2% в листопаді. А ось в ЄС, навпаки, ціни стабільно знижуються: у грудні в річному обчисленні вони впали на 0,3%.

У мене є своє припущення, чому так відбувається: чому офіційні дані відображають не зовсім вірну інформацію, а відчуття людей щодо рівня інфляції багато в чому вірне.

Вся справа в тому, що в сучасній статистиці майже будь-яке технологічне вдосконалення обертається проти інфляції. Візьмемо ринок смартфонів: Samsung Galaxy S10 у 2019 році був одним з флагманів у лінійці смартфонів Samsung і коштував тоді 29 тис. грн. Зараз цей телефон можна купити вже за 16 тис грн — його ціна впала майже в 2 рази. Статистика врахувала падіння ціни даного смартфона, і це відбилося на загальному рівні інфляції, зменшивши її середнє значення.

Але зараз модель Samsung Galaxy S10 вже є застарілою, а її аналог з нової лінійки зі схожими параметрами — Samsung Galaxy S20, коштує приблизно так само, як раніше коштував S10. З урахуванням цієї обставини, істотного падіння цін не було.

Адже з позиції споживача модель S10 у 2019 р і модель S20 на початку 2021 р — це одне і те саме. Але недосконалість статистики полягає в тому, що вона такої аналогії не проводить.

У статистики все просто: є товар «А» і він коштував 29 тис, а зараз — 16 тис, а отже, ціна впала. Нова модель — це вже інший товар «Б» і його велика вартість виправдана тим, що він кращий, ніж старий товар. І так відбувається практично з усіма товарами, які з роками якісно еволюціонують — і з комп'ютерами, і з автомобілями.

Для статистики всі ці товари завжди падають в ціні. І це завжди зменшує загальний рівень інфляції. Проблема в тому, що зараз, коли виробники технічних засобів почали часто оновлювати свій модельний ряд, цей вплив посилився.

Чи зростає насправді економіка

Реальна інфляція, ймовірно, вище офіційної на 2?3% на рік, і не тільки в Україні, а у всьому світі. Тому що недосконалість статистичного обліку є у всьому світі. Але в цьому немає обману чи змови. Просто статистика ще не навчилася враховувати технологічні зміни.

Для прикладу можна взяти такий товар як бургер Біг Мак. У 2007 р в США він коштував $ 3,22, а в 2020 р — вже $ 5,71, підвищившись в ціні на 77%. А ось офіційна інфляція в Штатах накопиченим підсумком за ці роки склала 24%. Біг Мак у США дорожчав в 3 рази швидше загальної інфляції.

Приблизно таку ж аналогію можна провести з безліччю товарів. І яйця, і м'ясо, й інші товари дорожчають швидше середньої інфляції з року в рік, і це носить не разовий, а системний характер.

Примітний той факт, що політики і економісти часто вважають, що економіка повинна зростати на 2% на рік і більше. Саме такий рівень зростання є комфортним і не призводить до падіння добробуту людей. І якщо взяти до уваги, що інфляція знижується на ці 2% або 3%, то виходить, що зростання економіки на меншу величину за фактом є падінням.

Відповідно, вся економічна картина у світі з 2008 р може повністю змінитися, якщо брати до уваги ці невраховані 2?3% інфляції. В цьому випадку з 2008 р економічна криза не закінчувалася взагалі, і та ж економіка США не виросла, а навіть впала.

ВВП США у 2007 р становив $ 14,45 трлн., Що при ціні Біг Мака за $ 3,22 означало, що вся економіка США дорівнювала 4,487 млрд. цих бургерів. А у 2019 р (до пандемії) ВВП США склав $ 21,4 трлн. І при ціні Біг Мака $ 5,71 економіка США дорівнювала 3?747 млрд. бургерів Біг Мак. Тобто, якщо рахувати економіку США у Біг Маках, то з 2007 р вона впала майже на 17%. І за відчуттями багатьох американців вони зараз живуть не краще, а гірше, ніж жили у 2007 році.

Що буде далі

Через те, що фінансова влада світу з метою боротьби з кризою надрукували величезну кількість грошей, багато експертів чекають вибухового зростання інфляції і у світі, і у США. Але катастрофи може не статися, тому що якщо врахувати інфляцію з поправкою на 2?3%, то світова економіка зараз перебуває не на піку, а на дні.

Після коронакризи, у міру того, як споживча активність відновиться, інфляція, звичайно, посилиться, але великого контрасту може не виникнути, оскільки інфляція і так є, і вона не може вирости вибуховим чином, тому що низької бази немає.

Реальна інфляція в доларі може посилитися з поточних 3?4% до 6?7%, а офіційна зросте з 1?2% до 4?5%. І якщо при цьому економіка в перерахунку на Біг Мак почне зростати, то цю картину можуть уявити як благо, а не як катастрофу. І в історії є аналогічні ситуації.

У 80-х роках минулого століття була й інфляція під 5%, і зростання економіки, і цей час, з точки зору економіки, вважається хорошим часом, хоча реальна вартість долара у 80-і впала майже вдвічі.

Джерело: Мінфін

https://minfin.com.ua/ua/2021/01/14/58547742/

Підписуйтесь на наш Telegram канал Асоціація УкрЕККА

14.01.2021
Регіональні осередки
Учасниками ассоціації "УкрЕККА" є більше трьохсот компаній з усієї України.