Увійти Пошук
Асоціація
"Українські електроніка, комп'ютери,
касові апарати"

Долар по-новому: в Україні набула чинності "валютна революція"

> > > Долар по-новому: в Україні набула чинності "валютна революція"

Українці з 7 лютого можуть офіційно купувати валюту онлайн. Таке нововведення передбачено законом "Про валюту і валютні операції", який набрав чинності 7 лютого.

У фінансових установах розповідають: через кілька місяців купувати долари або євро можна буде в банкоматах просто на вулицях. З одного боку таке нововведення вдарить по обмінників, а з іншого – дозволить уникнути спекулятивних стрибків курсу.

Головне:

в Україні ввели нові правила: валюту дозволили продавати онлайн;

ряд банків запустили можливість покупки валюти онлайн;

через кілька місяців долари і євро також можна буде купувати в банкоматах;

нововведення можуть потіснити роль обмінників на готівковому ринку;

основна частина валютної лібералізації – в майбутньому.

Долари в інтернеті: як працює нововведення

Українцям дозволили купувати валюту в мережі. У перший же день вступу в силу нових правил ними скористалися три банки: ПриватБанк, Альфа-Банк і Монобанк. У державному "Ощаді" пообіцяли запровадити онлайн-торгівлю валютою найближчим часом. Українська банківське середовище дуже конкурента, тому з часом усім банкам доведеться впроваджувати нові можливості для того, щоб утримати старих клієнтів.

Як розповіли в "Приваті", в день запуску нової опції кожну секунду вони проводили 20 операцій з продажу валюти в онлайн-банкінгу. У віртуальному Монобанку за ніч з 7 лютого провели 1 500 операцій. Правда, зараз сплеск злегка вщух.

Для українського ринку таке послаблення в правилах від Нацбанку стало справжньою революцією. І справа не тільки в тому, що банки зможуть більше заробляти на продажу доларів. Наступний крок – поява банкоматів для покупки валюти – може стати великим ударом по нелегальним обмінників і сильно потіснити "чорний ринок". Але про це пізніше.

Поки валюту можна купувати в онлайн-банкінгу (на сайті або в додатку). Але тільки за умови, що у вас вже є валютна карта. Щоб її відкрити, доведеться йти в будь-яке відділення з паспортом та ІПН. Правда, також можна замовити і практично миттєво отримати "валютну інтернет-карту", але платити з її допомогою можна буде тільки в інтернеті.

У випадку з валютною картою процедура покупки валюти діє за таким же принципом, як і переклад між двома гривневими картами. Тільки "по дорозі" гривні конвертують в долари або євро. За таким же принципом можна міняти американську валюту на європейську і навпаки. З валютною картою можна розплачуватися за кордоном, зняти гроші в касі.

Що варто знати:

конвертацію при купівлі валюти проводять без комісії;

щоб купити валюту, необхідно відкрити валютну карту (за принципом звичайної банківської карти);

на карті можна зберігати гроші, розплачуватися ними за кордоном, купувати товари в інтернеті;

максимальна сума, на яку можна купити валюту – 150 тис. грн.

Кожен день українці мають право купувати валюту на суму еквівалентну 150 тис. грн (близько $ 5,6 тис). Таке обмеження в майбутньому обіцяють зовсім зняти, але, поки, таким Національний банк захищається від істотних впливів на ринок з боку населення. Хоча на ділі ж середня сума покупки в усіх трьох банках коливається всього близько $ 150.

До речі, деякі аналітики прогнозували, що 7 лютого десятки тисяч українців кинутися скуповувати долари і це призведе до зростання курсу. Але насправді зростання оборотів виявився незначним і на курс не вплинув.

Перший крок на шляху до лібералізації: чого чекати українцям

"На даний момент в офлайні ми приймаємо готівкові долари і євро в терміналах самообслуговування з зарахуванням гривні на карту клієнта. Банкомати з можливістю обміну готівкової валюти на гривню проходять етап тестування", – розповіли OBOZREVATEL в прес-службі "Привату". В майбутньому валюту українці зможуть купувати і продавати в банкоматах. Причому, за оцінками опитаних банкірів, на це знадобиться всього кілька місяців.

Доступ до валюти онлайн, можливо, дозволить зменшити розрив між курсом на міжбанку і готівковим ринком, передбачає глава аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець. Наприклад, в минулому році після того, як в країні ввели військовий стан, курс в обмінниках злетів до 32 грн / $, в той час як в банках валюта продавалася по 28 грн / $.

"Чи допоможе це? Коли з'являється ажіотажний попит, люди стикаються з тим, що долара просто немає в наявності. Тепер же можливості його купити буде більше. Відповідно, тиск на курс локально може знизитися", – зазначає Фастовець.

При цьому експерт відзначає: поки говорити про повну свободу на валютному ринку не доводиться. Крім покупки валюти, також новий закон дозволив продавати не 50, а 30% валютної виручки, спростив процедуру виведення валюти з країни. Це дозволить іноземним інвесторам легше вести бізнес в Україні. Чим менше зарегульований ринок, тим він привабливіший для ведення бізнесу, пояснюють в Adamant Capital.

Фінансовий аналітик Володимир Мазуренко додає: Україна вже давно пора міняти валютні правила. "Звичайно, правила потрібно міняти. Але тут інше питання. Щоб не нашкодити курсу, все потрібно впроваджувати обережно і поетапно. Якщо зовсім скасувати норму обов'язкового продажу валютної виручки, може статися, що експортери взагалі не принесуть гроші і це стане ударом по гривні. Національний банк не дарма залишив у себе можливість посилювати правила в разі такої необхідності. Все потрібно робити з розумом", – додає Мазуренко.

новини на сайті "OBOZREVATEL".

12.02.2019
Регіональні осередки
Учасниками ассоціації "УкрЕККА" є більше трьохсот компаній з усієї України.